Pozdrowienia dla wszystkich kochających rowery
Jestem krzychu86 z Przemyśl. Przejechałem 3052.98 kilometrów Mam średnią 16.19 km/hO Rożuu.;D.
Bikes.;D
Wykres roczny
Archiwum bloga
- 2013, Marzec12 - 3
- 2013, Luty15 - 4
- 2013, Styczeń2 - 0
- 2012, Październik1 - 0
- 2012, Wrzesień10 - 0
- 2012, Sierpień17 - 13
Dane wyjazdu:
83.13 km
0.00 km teren
03:42 h
22.47 km/h:
Maks. pr.:64.40 km/h
Temperatura:25.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy:793 m
Kalorie: 1664 kcal
Rower:Szosa
aktywny wypoczynek
Sobota, 18 sierpnia 2012 · dodano: 18.08.2012 | Komentarze 0
Dziś pojechałem z zamiarem zrobienia podjazdów... oczywiści Gruszowa to podstawa, na początek podjazd i widoki towarzyszące:zlepka zdjęć z trasy I podjazdu© krzychu86
następnie ja meczący się w górę i w dół:)
małe zwiedzanie Cerkwi i mała jej charakterystyka:
Posada Rybotycka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol, położona w dolinie Wiaru, w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie przemyskim.
W czasach przynależności tych okolic do Rusi, prawdopodobnie w połowie XIV w. powstał w Posadzie Rybotyckiej prawosławny klasztor pw. św. Onufrego a przy klasztorze założono osadę, wzmiankowaną w dokumentach z 1367 jako Honoffry. Nazwa "Posada" pojawia się po raz pierwszy w 1494. Wieś wchodziła w skład klucza rybotyckiego. W 1921 liczyła 98 domów i 602 mieszkańców, z tego 75 deklarowało narodowość polską. W 1945 r. ludność wysiedlono na Ukrainę. Obecnie w Posadzie Rybotyckiej pozostało kilkanaście zabudowań.
Na zachodnim skraju, na pagórku stoi murowana cerkiew obronna pw. św. Onufrego, najstarsza zachowana cerkiew w Polsce (do 1692 prawosławna, później greckokatolicka). Cerkiew składa się z trzech połączonych wież, z czterospadowymi dachami.
Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej© krzychu86
...a teraz czas na najlepszą część trasy:) małe odprężenie godzinne w rzece Wiar,
Rzeka Wiar obecnie posiada I klasę czystości wg tabliczek umieszczonych wzdłuż rzeki© krzychu86
a tak na koniec coś dla odważnych.... fajnie było zrobić zdjęcie... telefonem kiepskiej jakości, ale i troszkę ręka się trzęsła jak byłem od niej około 30cm, na szczęście nie zaatakowała... zdjęcie autentyczne, z tyłu rower
ŻMIJA ZYGZAKOWATA© krzychu86
Rozmiary
Długość ciała: 70 cm (rzadko do 90 cm)
Masa ciała: do 0,170 kg
Wygląd
Grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. "wstęga kainowa". Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V.
Biotop
Spotykana na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych. Lubi siedliska o chłodnym mikroklimacie.
Pokarm
Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) oraz gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz młodymi płazami i jaszczurkami.
Zachowanie
Tryb życia dzienny. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.
Rozmnażanie
Jajożyworodna (stąd pochodzi nazwa łacińska Vipera). Pora godowa przypada na kwiecień-maj. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie - unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe (kilka godzin). Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.
Występowanie
Żmija zygzakowata występuje na terenach od północno-zachodniej Francji po wschodnią Syberię i Sachalin. W Skandynawii przekracza koło podbiegunowe, a na południe sięga do Włoch i Azji Mniejszej. W Polsce występuje na całym obszarze, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna.
Żmija zygzakowata podlega ochronie prawnej.[/u]
Działanie jadu i leczenie ukąszeń [u]
Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej.
...i to by było na tyle z dzisiejszego dość ciekawego dnia:) mam nadzieję że jutro będzie równie ciekawie...
ps: krótki opis warunków pogodowych.
Warunki wyśmienite
T. odczuw. - 22 °C
Wiatr - 17 km/h se Porywy - 32 km/h
Chmury - 20-30%
Opady [Spodziewana suma opadów] - 0 mm
Ciśnienie - 1024 hPa
Wilgotność - 75 %
Biomet - korzystny
Termika - chłodno i sucho
Kategoria Przejażdżka
Pogoda Przemyśl z serwisu